Artykuły


Odnawialne źródła energii

Tekst opublikowany został w dwutygodniku "Środowisko" nr 3/2012

Zaniepokojenie inwestorów przekłada się na zaniepokojenie rynku finansowego

TO NIE JEST DOBRA USTAWA

Jacek Zyśk

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) zakłada rewolucyjną zmianę dotychczasowego systemu wsparcia dla inwestycji w OZE, ale zdaniem inwestorów, będzie to zmiana zdecydowanie na gorsze. Pisaliśmy na ten temat w poprzednim numerze dwutygodnika "Środowisko". Cytowaliśmy Tomasza Podgajniaka, wiceprezesa Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO), który mówił, że jeżeli ustawa o odnawialnych źródłach energii zostałaby uchwalona w tym kształcie, to nie powstanie w Polsce żadna nowa inwestycja w obszarze OZE i to nie tylko w zakresie energetyki wiatrowej.

Więcej…
 
ROK KATAKLIZMÓW

Artykuł opublikowany w dwutygodniku "Środowisko" nr 1/2012

Ponad tysiąc kataklizmów spadło na Ziemię, rekordowe szkody w gospodarce


NAJGORĘTSZY ROK


Krystyna Forowicz


W 2011 roku odnotowaliśmy rekordową liczbę tornad, niespotykanych rozmiarów powodzie, trzęsienia ziemi, niepokojące erupcje wulkanów oraz tsunami w Japonii, którego nikt z nas nie zapomni. Dlaczego tak dużo kataklizmów było w 2011 roku? Przyczyn nie należy szukać w niebie. W światowej maszynerii klimatycznej panuje bowiem coraz większy rozgardiasz. Rabunkowa gospodarka w lasach Amazonii, zanieczyszczone powietrze i coraz większe zagrożenie wynikające z efektu cieplarnianego – to największe plagi współczesnego świata. Tej sytuacji nie zdołały zmienić światowe konferencje ani zwołany pod koniec roku szczyt klimatyczny w Durbanie.


Więcej…
 
Energetyka odnawialna

Artykuł opublikowany w dwutygodniku "Środowisko" nr 23/2011

ROZWÓJ ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII LEŻY W NASZYM INTERESIE


Rozmowa z Tomaszem Podgajniakiem, byłym ministrem środowiska, wiceprezesem Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, prezesem firmy Enerco Sp. z o.o.

Energetyka wiatrowa jest obecnie najszybciej rozwijającą się w Europie gałęzią zawodowej energetyki odnawialnej. Wydaje się, że Polska nie jest jeszcze gotowa na boom inwestycyjny.
Polska nie jest przygotowana na boom inwestycyjny, a co więcej robi wszystko, żeby ten boom zahamować. To jest stan idiosynkrazji rządu, bo z jednej strony deklaruje on w różnych dokumentach i wypowiedziach oficjeli, że popiera rozwój energetyki odnawialnej, w tym energetyki wiatrowej, a praktyczne działania pokazują, że jest wręcz przeciwnie. Inwestorzy, zwłaszcza zagraniczni, także dostawcy urządzeń obserwują ten stan rzeczy i uznają, że Polska nie jest rynkiem perspektywicznym, nie ma sensu tworzyć tu swoich przedstawicielstw, rezerwować mocy produkcyjnych. 

Więcej…
 
NIE MA ALTERNATYWY DLA LASÓW PAŃSTWOWYCH

Artykuł opublikowany w dwutygodniku "Środowisko" nr 24/2011

NIE MA ALTERNATYWY DLA LASÓW PAŃSTWOWYCH

Aldona Zyśk


W Polsce nie ma rozsądnej alternatywy dla dobrze funkcjonującego u nas modelu leśnictwa, w tym leśnictwa państwowego. Status, przynależność sektorowa oraz forma prawna i organizacyjna Lasów Państwowych są bardzo dobrym, wypracowywanym przez dziesięciolecia kompromisem w dostosowywaniu tego podmiotu do powierzonej mu misji. To główne tezy rekomendacji po konferencji „Status oraz forma prawna i organizacyjna PGL Lasy Państwowe – czy jest rozsądna alternatywa?” która odbyła się 6 grudnia 2011 roku w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie. 

Więcej…
 
ŚWIAT TRZEBA POUKŁADAĆ NA NOWO

Wywiad został opublikowany w dwutygodniku "Środowisko" nr 21/2011


ŚWIAT TRZEBA POUKŁADAĆ NA NOWO


Rozmowa z Tomaszem Chruszczowem, szefem delegacji polskiej na szczyt klimatyczny COP17 w Durbanie, jednocześnie przewodniczącym WPIEI CC – Grupy Roboczej Rady Unii Europejskiej ds. Zmian Klimatu.

Dlaczego szczyt klimatyczny COP17 organizowany jest właśnie w Durbanie?
Każdego roku konferencja klimatyczna odbywa się gdzie indziej, a wynika to z przyjętego przez ONZ klucza podziału państw świata na pięć grup regionalnych. Polska należy do grupy wschodnio-europejskiej (EEG). Oprócz niej mamy jeszcze grupę Europa Zachodnia i Reszta Świata (WEOG) – należy tu cała 15. starej Unii, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, jest grupa azjatycka, afrykańska i grupa krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (GRULAC). Organizacja COP przechodzi kolejno na poszczególne grupy regionalne. Państwa strony Konwencji Klimatycznej (UNFCCC) wysuwają swoje kandydatury, które grupa regionalna zatwierdza, a ostateczną decyzję podejmuje COP. Tak wyłaniane są państwa, które organizują szczyt klimatyczny. Wybrane państwo decyduje w porozumieniu z Sekretariatem Klimatycznym ONZ o tym, w jakim mieście szczyt się odbędzie.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 3

 

anim-675x250pop 

1 

 

FOKI