Artykuły
Energetyka wiatrowa na morzu

Artykuł opublikowany został w dwutygodniku "Środowisko" nr 20/2011.


OFFSHORE – ZIELONE ZŁOTO

Krystyna Forowicz

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie najszybciej rozwijającą się w Europie gałęzią zawodowej energetyki odnawialnej. Polska nie jest jeszcze gotowa na boom inwestycyjny. Znowelizowana ustawa o rozwoju morskich obszarów RP ma ułatwić inwestowanie w budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Zawiera ona jednak kilka problematycznych dla rozwoju offshore zapisów – mówili polscy eksperci podczas Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej Green Power 2011, który odbył się 5–6 października w Warszawie. 

Więcej…
 
Podsumowanie kadencji

Artykuł ukazał się w dwutygodniku "Środowisko" nr 19/2011PODSUMOWANIE KADENCJI

Paweł Wójcik

Skończyła się kadencja obecnego rządu, jest to zawsze czas do podsumowywania dokonań oraz niepowodzeń. Każdy resort prowadzi tego rodzaju rozrachunek. Ministerstwo Środowiska spotkało się z dziennikarzami aby przekazać swój punkt widzenia na kończącą się kadencję.

Więcej…
 
Siedem plag Bałtyku

Artykuł ukazał się w dwutygodniku "Środowisko" nr 18/2011


Bałtycki Plan Działań; do 2021 r. osiągniemy dobry stan środowiska morskiego


SIEDEM PLAG BAŁTYKU


Krystyna Forowicz


Jest najmłodszym akwenem morskim na świecie, nietypowym, niepodobnym do innych mórz i najbardziej zaniedbanym. Ponad 30 lat temu kraje nadbałtyckie połączyła wspólna idea ratowania Morza Bałtyckiego przed śmiercią ekologiczną. Dziś Bałtyk zmaga się ze wszystkimi plagami tego świata: eutrofizacją, ściekami, zmianami klimatycznymi, zatopionymi wrakami, chemikaliami, inwazją obcych gatunków… Ale po kolei.

Więcej…
 
Ustawa o utrzymaniu czystości

Artykuł opublikowany w kwartalniku Prawo i Środowisko" nr 3/2011.

Najczęściej zadawane pytania

USTAWA O UTRZYMANIU CZYSTOŚCI I PORZĄDKU W GMINACH

Maria Duczmal

1 stycznia 2012 r. wejdzie w życie ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 152, poz. 897), zwana dalej ustawą nowelizującą, której celem jest zmiana dotychczasowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, poprzez m.in. zmianę relacji między właścicielem nieruchomości, na której są wytwarzane odpady, podmiotem odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości a gminą.
Więcej…
 
Biopaliwa
Artykuł ukazał się w dwutygodniku "Środowisko" nr 17/2011

Za samochodem napędzanym silnikiem diesla zasilanym estrami oleju rzepakowego rozciąga się zapach... smażonych frytek
 
PRZYJAZNY ZAPACH FRYTEK
 
Paweł Wójcik
 
Stoimy – jako ludzkość – przed koniecznością zmiany nośników energii. Tradycyjne surowce mineralne takie jak ropa czy węgiel, a także gaz ziemny należy zastąpić innymi. Jest to proces, który musi być rozłożony na kilkadziesiąt lat, ale właśnie dzisiaj stajemy u progu jego rozpoczęcia.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 3

 

anim-675x250pop 

1 

 

FOKI