Artykuły
Trucizna z przeszłości
Artykuł opublikowany w dwutygodniku "Środowisko" nr 8/2012.
 
Instalacje wodociągowe wykonane z ołowiu występują na terenie województw: dolnośląskiego, lubelskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego
 
POTĘPIONY METAL
 
Krystyna Forowicz
 
Woda wodociągowa może zawierać wiele różnych związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia. To co widzimy gołym okiem, czyli piasek i rdzę, lub to co czujemy i smakujemy np. zapach chloru – to tylko część prawdy o wodzie. Najgroźniejsze są ukryte przed naszymi zmysłami metale ciężkie, które gromadzą się w przestarzałych instalacjach wodociągowych jak np. ołów.
Prof. Iwona Wawer z Uniwersytetu Warszawskiego przestrzega: – Ołów – szkodliwy dla zdrowia metal ciężki pojawia się w wodzie kranowej jeśli miała ona kontakt z wykonaną z ołowiu instalacją wodociągową. Ołów jest pierwiastkiem toksycznym, trwale się wbudowuje w kości – skąd jest trudno usuwalny i do końca ich życia wpływa destrukcyjnie na zdrowie. 
Do wody wodociągowej dostaje się przede wszystkim z rur stosowanych w wewnętrznych instalacjach wodociągowych, ze spawów, armatury oraz połączeń domowych.
Więcej…
 
Nowe - stare technologie

Tekst został opublikowany w dwutygodniku "Środowisko" nr 6/2012

Polska węglem stoi, ale czy jego proste spalanie jest najlepszym sposobem zagospodarowania?

 

DOSYPAĆ WĘGLA DO BAKU


Paweł Wójcik

 


Podczas spotkania Rady ds. Środowiska Unii Europejskiej Polska, po raz kolejny, samotnie zawetowała przyjęcie przez ministrów konkluzji, w których wymienione miały być niewiążące cele redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050. Zdaniem ekologów tym samym nasz kraj potwierdził swój wizerunek hamulcowego Europy, przeciwstawiając się 26 krajom członkowskim Unii Europejskiej. Prezydencja duńska dążyła do uzgodnienia, aby w 2030 r. UE zredukowała emisje o 40%, w 2040 r. o 60%, a w 2050 r. o 80% w porównaniu z 1990 r. Polska już raz zawetowała te propozycje w 2011 r. Polska nie chce nowych celów redukcji emisji CO2 po 2020 r. zanim nie zakończą się globalne negocjacje klimatyczne, co może nastąpić w 2015 r. Zgodnie z obowiązującym pakietem klimatycznym z 2008 r., UE ma obniżyć swoje emisje o 20% do 2020 r.

Więcej…
 
Kontrowersyjna hodowla

Artykuł opublikowany w dwutygodniku "Środowisko" nr 5/2012

KONTROWERSJE WOKÓŁ NOREK

Jacek Zyśk

Inspekcja Ochrony Środowiska nie miała w swoich planach na lata 2007–2013 kontroli ferm zwierząt futerkowych. Podjęto jednak taką kontrolę w latach 2009–2010 w wyniku społecznych sygnałów. Kontrolę przeprowadziła Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu na zlecenie Najwyższej Izby Kontroli. Nie była to kontrola łatwa, ponieważ organy kontrolujące działają w tym obszarze w pewnej luce prawnej. Od wielu lat w przygotowaniu jest ustawa odorowa, a dopóki jej nie ma pole do interpretacji jest bardzo szerokie.

Więcej…
 
GMO

Tekst opublikowany został w dwutygodniku "Środowisko" nr 4/2012

O GMO U PREZYDENTA

Aldona Zyśk

W ramach Forum Debaty Publicznej odbyła się w Pałacu Prezydenckim dyskusja „Organizmy zmodyfikowane genetycznie. Konieczność czy wybór? Szansa czy zagrożenie?”. Wprowadzanie do rolnictwa i środowiska naturalnego organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) to problem wywołujący wiele kontrowersji. Z jednej strony mamy bowiem obawy związane z trudnymi do przewidzenia skutkami uwolnienia do środowiska genetycznie zmodyfikowanych roślin. Z drugiej strony, takie uprawy w świecie są faktem i zajmują około 10% powierzchni użytków rolnych. Kilka odmian zmodyfikowanych genetycznie roślin już dziś jest dopuszczonych do uprawiania w Unii Europejskiej. Tych faktów nie możemy ignorować. Żyjemy w zglobalizowanym świecie, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej.

Więcej…
 
Odpady medyczne

Artykuł opublikowany został w dwumiesięczniku "Odpady i Środowisko" nr 1/2012

Na terenie kraju funkcjonuje 39 spalarni odpadów medycznych 

ODPADY SZPITALNE – BAĆ SIĘ CZY NIE?

Krystyna ForowiczW Polsce powstaje rocznie ok. 200 tys. ton odpadów medycznych i weterynaryjnych, większość nie jest groźna dla ludzi ani środowiska, ale prawie 30 tys. ton stanowią odpady zakaźne – z uwagi na obecność bakterii, toksyn lub chemikaliów. Są niebezpieczne. Na terenie kraju funkcjonuje 39 instalacji do ich termicznego przekształcania, co w zupełności zaspokaja nasze potrzeby. Katastrofa ekologiczna nam nie grozi. Nie znaczy to, że branża ta wolna jest od nieprawidłowości.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3

startup lekki

Green Alley Award 2018

Europejska Platforma Recyklingu (ERP) wspiera konkurs dotyczący gospodarki

o obiegu zamkniętym

Konkurs The Green Alley Award skierowany jest do startupów zainteresowanych tematyką gospodarki o obiegu zamkniętym! Pomysły można przesyłać do 1 lipca 2018 roku.

V edycja konkursu wystartowała 10 kwietnia 2018 roku. Green Alley Award jest pierwszym europejskim konkursem nagradzającym i promującym cyfrowe rozwiązania gospodarki obiegu zamkniętego, innowacje w recyklingu oraz wszystkie pomysły zmniejszające ilość powstających odpadów.

Zgłoszenia zawierające krótką prezentację działania muszą zostać nadesłane do 1 lipca 2018 roku.

W czasie październikowego finału w Berlinie sześć wyłonionych startupów weźmie udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów zajmujących się gospodarką obiegu zamkniętego. Finaliści będą mieli również możliwość przedstawienia swoich pomysłów szerokiej rzeszy firm z europejskiego sektora gospodarki obiegu zamkniętego i sektora startupów. W tym roku zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 25 000 euro w gotówce, a wszyscy finaliści będą brali udział w rywalizacji o nową nagrodę, Seedmatch Crowd Award oraz otrzymają szansę na utworzenie kampanii crowdfundingowej.

– Jesteśmy zadowoleni, że Green Alley Award ma już piątą edycję – powiedział Jan Patrick Schulz, dyrektor generalny Grupy Landbell. Macierzysta firma ERP jest jednym z czołowych dostawców profesjonalnych usług i doradztwa w zakresie zgodności z przepisami prawa dotyczącymi ochrony środowiska oraz chemikaliów. – W ostatnich latach, mieliśmy do czynienia z wieloma ekscytującymi i innowacyjnymi pomysłami, które pokazują, jak stopniowo wprowadzamy gospodarkę obiegu zamkniętego w Europie.

Celem Green Alley Award jest poznanie się pionierów w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego i umożliwienie im pracy nad swoim modelem biznesu, oraz do przedstawienie ich potencjalnym klientom.

– Chcemy dostarczyć startupom platformę do promowania pomysłów oraz do pomocy przy ich rozwijaniu – mówi Schulz. – Finaliści otrzymują możliwość rozwoju dzięki intensywnej wymianie pomysłów w trakcie warsztatów z naszymi ekspertami.

Jeżeli twoja firma szuka sposobu stworzenia zrównoważonego środowiska bez odpadów – weź udział w naszym konkursie. Więcej informacji: https://goo.gl/8DpwMk

 

anim-675x250pop 

1 

 

 logo 3 MALE

Klub Publicystów Ochrony Środowska EKOS zaprosił wszystkich dziennikarzy do udziału w konkursie "Dziennikarze dla klimatu". Główna nagroda wynosi 20.000,- zł.

Dokładne informacje można uzyskać na stronie konkursu:  www.dziennikarzedlaklimatu.pl.