Ekoserwis


Środowisko 2018-3

ŚRODOWISKO 3(543)/2018

OKŁADKA

Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który dysponuje największą ilością biomasy. Podczas IV Forum Spalania Biomasy i Odpadów, które odbyło się w dniach 1–2 marca w Warszawie zastanawiano się jak ten potencjał wykorzystać, ze szczególnym uwzględnieniem spalania w celu wytworzenia ciepła i energii. Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii mówił o kierunkach zmian legislacyjnych dotyczących wykorzystywania biomasy i szerzej energetyki odnawialnej. Zwracał uwagę, że zarówno w Europie, jak i w Polsce zmienia się podejście do energetyki i często trudno o konsensus. Jedni mówią nic nie spalać, inni sugerują ograniczenie pozyskiwania energii ze źródeł niestabilnych, w tym z energetyki wiatrowej. Problemem jest też energetyka wodna, zaburzająca przepływy wód. Również wykorzystywania biomasy dla celów energetycznych ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zamieszczamy obszerną relację z Forum.

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym w Europie. Z raportów Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), opracowanych na podstawie danych ze stacji monitoringu z 40 europejskich krajów wynika, że z powodu zanieczyszczeń powietrza w ciągu roku w Europie umiera przedwcześnie ponad pół miliona ludzi. Walka ze smogiem wymaga radykalnych posunięć. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wymiana przestarzałego ogrzewania na przyjazne ekologicznie piece. Uchwały antysmogowe przyjęli m.in. radni województw: małopolskiego, opolskiego i śląskiego. Natomiast w Lubelskiem gminy są zdecydowanie na „nie”. Chodzi o koszty. Gminy nie są przeciwko ekologii i mają świadomość, że wdychane przez mieszkańców powietrze jest złej jakości, ale tłumaczą swoją niechęć do radykalnych posunięć tym, że wymiana pieców to zbyt duże obciążenie finansowe dla obywateli.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przygotuje projekt ustawy antyodorowej – poinformowało Ministerstwo Środowiska. Prace nad ustawą mają uwzględnić już istniejące dokumenty: kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej z 2016 r. – dość ogólnikowy i nie zawiera norm, „Listę substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej” oraz przygotowany 10 lat temu w GIOŚ projekt ustawy o zapobieganiu uciążliwości zapachowej – wszystkie te dokumenty nie posiadają mocy prawnej. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przy opracowywaniu projektu ustawy uwzględni opinie zespołu naukowców i doradców (zespół już został powołany) oraz rozwiązania przyjęte w Kodeksie dobrych praktyk. Projekt ustawy będzie szeroko konsultowany ze stroną społeczną, a także z przedsiębiorcami, których działalność wiąże się z emisjami zapachu. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych ustaw w Polsce.

Zapraszamy Państwa do lektury całego numeru „Środowiska”.

 
Prawo i Środowisko 2018-1

Prawo i Środowisko 1(93)/2018

Prawo i Srodowisko 2018 1

  • NOWE OTWARCIE W RESORCIE ŚRODOWISKA – J.Z.
  • W Sejmie i Senacie
  • Z OBRAD RADY MINISTRÓW
  • W KOMISJI EUROPEJSKIEJ
  • PRZECIWKO GMO – Sarantis Michalopoulos, EurActiv.com
  • KONTROLE NIK
  • WYZWANIA ZWIĄZANE Z PRODUKCJĄ I UŻYWANIEM TWORZYW SZTUCZNYCH – Europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym a gospodarka odpadami – dr inż. Beata B. Kłopotek
  • OPŁATA RECYKLINGOWA ZA TORBY FOLIOWE – Ministerstwo Środowiska
  • ZWROT ODPADÓW NIELEGALNIE PRZYWIEZIONYCH DO POLSKI – Przepisy prawa a rzeczywistość – Izabela Szadura, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
  • DOTACJE NA RACJONALNĄ GOSPODARKĘ ODPADAMI – Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
  • PROPOZYCJE ZMIAN W USTAWIE O UTRZYMANIU CZYSTOŚCI I PORZĄDKU W GMINACH –
    dr Bartosz Draniewicz
  • OPŁATY PODWYŻSZONE W USTAWIE – PRAWO WODNE – dr Bartosz Draniewicz
  • PRZECIWDZIAŁANIE ZANIECZYSZCZENIOM W PRAKTYCE – Przemysław Gogojewicz
  • PRZYŁĄCZA W ASPEKCIE OCHRONY ŚRODOWISKA – Przemysław Gogojewicz
  • PUŁAPKI NA ZWIERZĘTA – dr Magdalenia Micińska-Bojarek, Kujawsko Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
  • TROSKA O WODY W REPUBLICE SŁOWACKIEJ – Recenzja – prof. dr hab. Wojciech Radecki Instytut Nauk Prawnych PAN, Zakład Prawa Ochrony Środowiska we Wrocławiu
 
Odpady i Środowisko 1 (109)/2018

Odpady i Środowisko 1 (109)/2018

Odpady i Srodowisko 2018 1

Tegoroczne Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO poświęcone było krajowym i unijnym rozwiązaniom na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Zastanawiano się nad tym, jak przeprowadzić transpozycję pakietu 6 dyrektyw odpadowych do prawa polskiego i jak powinna wyglądać współpraca administracji publicznej z przedsiębiorcami, aby udało się sprawnie wdrożyć ten pakiet. Konferencję otworzył Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Podkreślał, że przejście od gospodarki linearnej do gospodarki o obiegu zamkniętym to w tej chwili największe wyzwanie dla gospodarki odpadami. Zamieszczamy relację z tej konferencji.

Omawiamy też międzynarodową konferencję poświęconą selektywnej zbiórce, segregacji i recyklingowi odpadów już po raz 9. zorganizowaną przez firmę Abrys. Podczas tej konferencji europoseł Andrzej Grzyb przedstawił wstępnie uzgodnione przez Parlament Europejski cele recyklingu. Poseł do Parlamentu Europejskiego mówił również o pracach nad ujednoliceniem, w skali Unii, definicji odpadów komunalnych, która na pewno będzie obejmowała nie tylko odpady z gospodarstw domowych. Planowane jest ponadto wprowadzenie jednej metody kalkulacji tych odpadów. Punktem pomiarowym będzie w tym przypadku wkład do ostatecznego recyklingu. Odpady mają zostać wyseparowane w miejscu ich powstania, po zakończeniu procesu sortowania. Powoli będzie następowało także wycofywanie z mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie mogą być już oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Zostały one objęte symboliczną opłatą (tzw. opłatą recyklingową), która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą. Bardzo łatwo można jej uniknąć, wybierając torbę wielokrotnego użytku. Obowiązek ograniczenia tzw. foliówek wynika z przepisów Unii Europejskiej. Dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowało odpowiednie przepisy dotyczące opłaty recyklingowej (opłata za torebkę foliową wydawaną przy kasie). Zgodnie z ustawą opłata ta będzie mogła wynosić maksymalnie 1 zł. W rozporządzeniu Ministra Środowiska do ustawy ustalono jednak, że będzie to 20 groszy. Bezpłatne pozostaną natomiast bardzo lekkie torby na zakupy (o grubości poniżej 15 mikrometrów), tzw. zrywki służące np. do pakowania żywości luzem (np. mięso, owoce, warzywa). Cytujemy odpowiedzi Ministerstwa Środowiska na najczęściej zadawane pytania związane z rozporządzeniem.

Gospodarka obiegu zamkniętego, zrównoważony rozwój i rozbudowa najbardziej zaawansowanych metod recyklingu – to podstawowe trendy w zarządzaniu branżą odpadów w tym roku. Jak w tym systemie sytuują się spalarnie śmieci te oddane do eksploatacji i przyszłe? Piszemy na ten temat w artykule „Spalanie śmieci było, jest i będzie”.

Zapraszamy Państwa do lektury całego numeru „Odpadów i Środowiska”.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 2

 

anim-675x250pop 

1 

 

FOKI