ODPADY I ŚRODOWISKO NR 3(111)/2018

Odpady i Środowisko 2018 3

W ostatnim czasie nasiliła się liczba pożarów odpadów. Trwa jeszcze badanie bezpośrednich przyczyn ich wystąpienia, jednak można przypuszczać, że mogło dojść do celowych podpaleń w celu ich pozbycia się. Po posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się 29 maja premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd dołoży wszelkich starań, by temu procederowi zapobiegać. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że problem jest bardzo poważny i wymaga jednoznacznych działań, jakimi są: zgłoszenie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz zobowiązanie Prokuratora Generalnego do podjęcia zdecydowanych działań w tym zakresie. Prace nad zmianami w prawie dotyczącymi składowania odpadów trwają w resorcie środowiska już od kilku miesięcy. W trakcie posiedzenia Rady Ministrów minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił propozycje możliwych działań legislacyjnych do wdrożenia w celu ograniczenia zjawiska pożarów odpadów.

„Racjonalizacja gospodarki odpadami w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym” to tytuł konferencji zorganizowanej 8 maja w Katowicach przez Polską Izbę Ekologii. Jednym z patronów medialnych tej konferencji było nasze pismo. Jak zaznaczył na wstępie Czesław Śleziak, przewodniczący Rady Polskiej Izby Ekologii, powodem zorganizowania tej konferencji była wymiana poglądów oraz zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie transformacji w kierunku gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Zamieszczamy relację z tej konferencji.

Ruszyła kampania „Zbieraj z imPETem”. Organizatorem tej akcji jest Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol. Głównym celem projektu jest zwiększenie recyklingu i odzysku opakowań typu PET, który będzie realizowany m.in. poprzez działania edukacyjne prowadzone w wybranych miejscach na terenie całego kraju. W rezultacie podejmowanych działań inicjatorzy projektu zapewnią odzysk i recykling wprowadzanych na rynek opakowań z tworzyw sztucznych na poziomie przewyższającym ich zobowiązania prawne. Do projektu przystąpiło czterech akcjonariuszy tej organizacji odzysku, producentów wody i napojów: Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Nestlé Polska SA Oddział Nestlé Waters, Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o. oraz Żywiec Zdrój SA. Partnerami zaś będą podmioty gospodarujące odpadami w gminach.

„Zbieraj z klasą” to największa kampania recyklingowa w Polsce, skierowana do dzieci i młodzieży, zorganizowana przez Europejską Platformę Recyklingu. Z każdym rokiem przybywa szkół i innych placówek edukacyjnych, zainteresowanych akcją – w tym było ich już 1150. Uczestnicy zbierają zużyte baterie i sprzęt elektroniczny, a rekordziści otrzymują atrakcyjne nagrody. Akcja ma na celu edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz zużytym sprzętem elektronicznym. Do projektu mogą zgłaszać się przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, szkoły wyższe, publiczne i niepubliczne. Podczas akcji uczestnicy dowiadują się, co należy zrobić z niebezpiecznymi odpadami i przez swoje postępowanie przyczyniają się do ich prawidłowego przetworzenia. Przedstawiamy relację z uroczystej gali, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Zapraszamy Państwa do lektury całego numeru
„Odpadów i Środowiska”.

 
Wróć do poprzedniej strony

FOKI

Zygmunt Chajzer i Dyrektor Generalny ERP Polska Mikołaj Jozefowicz fot. Bee Music

TAJEMNICE RECYKLINGU 
 
Tajemnice Recyklingu - pod taką nazwą startuje prowadzony przez Zygmunta Chajzera, ekologiczno - edukacyjny wideoblog, którego pomysłodawcą jest Europejska Platforma Recyclingu. Premiera pierwszego odcinka to jedno z ważniejszych wydarzeń we wrześniu, miesiącu kiedy w całej Polsce rozpoczyna się nowy, ekologiczny rok szkolny.
Od 2017 roku Europejska Platforma Recyclingu (ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.) realizuje projekt ERP.TV. Na samym początku reporterami Młodej Telewizji Edukacyjnej były dzieci (m.in ze Szkoły Podstawowej nr 279 w Warszawie). Uczniowie nawiązując do formuły znanej z kultowych programów telewizyjnych takich jak „5-10-15”, czy „Teleranek” występowali w roli dziennikarzy. Rozmawiali z ekspertami i gwiazdami, a także odwiedzali ciekawe miejsca takie jak Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Środowiska, Komenda Główna Policji, Centrum Nauki Kopernik, czy Lotnisko Chopina.
- Dzieci uczestniczące w projekcie i widzowie kanału ERP.TV mieli okazję  dowiedzieć  się,  jak ze starych komputerów uzyskać  złoto, co zrobić  ze zużytymi bateriami, opakowaniami oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, czym są samochody na baterie, co zrobić z popsutymi lampkami choinkowymi.  Jak się okazało, materiały wideo znalazły wielu wielbicieli wśród nauczycieli przyrody, którzy dzięki nim poprowadzili interaktywne „eko lekcje” w szkołach w całej Polsce. Zainspirowało nas to, aby pójść o krok dalej i stworzyć wideoblog „Tajemnice Recyklingu”, który ujawni ciekawostki świata recyklingu i w sposób ekspercki przedstawi problematykę, którą zajmujemy się na co dzień. -  mówi dr Mikołaj E. Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE  i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Narratorem cyklu „Tajemnice Recyklingu” został znany dziennikarz, dawniej związany z audycją „Lato z Radiem”, dzisiaj z Radiem Pogoda, prowadzący wiele programów telewizyjnych i uczestnik jesiennej edycji „Ameryka Express” - Zygmunt Chajzer. To idealny przykład doświadczonego dziennikarza, ciekawego świata, a jednocześnie świadomego rodzica, który od najmłodszych lat wpajał swojemu synowi - Filipowi Chajzerowi postępowanie w zgodzie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że dzisiaj ojciec i syn, bardzo chętnie angażują się w akcje proekologiczne. 
Zygmunt Chajzer będzie głównym bohaterem spotkania prasowego, które odbędzie się 19 września w ekologicznym Hotelu SixtySix przy ul. Nowy Świat 66 w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się nie tylko premiera wideobloga z prezentacją pierwszego odcinka „Tajemnic Recyklingu”. Aby uczcić ekologiczne rozpoczęcie roku szkolnego gwiazdy wraz z dziennikarzami zaangażują się w trzy EKO aktywności: segregację odpadów, przygotowanie eko-stylizacji oraz eko-toreb pod okiem projektantek - Anny Kubisz i Bożeny Bernad. Skosztują również prawdziwie ekologicznych soków od Eko Sok Bar, a całość wydarzenia będzie miała multimedialne wsparcie w aplikacjach na runvido.com i image4you.eu . Chcemy pokazać, że tego dnia nie ma podziałów, a dziennikarze, niezależnie od wybranego medium w którym pracują, jednoczą się w słusznej sprawie i mówią otwarcie jak dbają o środowisko naturalne. Mamy nadzieję, że w ten sposób zarówno opiniotwórczy dziennikarze, jak i gwiazdy przyczynią się do zgłębiania tajemnic oraz propagowania idei recyklingu.
 

startup lekki

anim-675x250pop 

1 

 

 logo 3 MALE

Klub Publicystów Ochrony Środowska EKOS zaprosił wszystkich dziennikarzy do udziału w konkursie "Dziennikarze dla klimatu". Główna nagroda wynosi 20.000,- zł.

Dokładne informacje można uzyskać na stronie konkursu:  www.dziennikarzedlaklimatu.pl.