ŚRODOWISKO 5(545)/2018

ŚRODOWISKO 5(545)/2018

okładka

Polski Alarm Smogowy (PAS) dokonał kolejnej oceny postępów rządowego programu „Czyste powietrze”. W porównaniu z poprzednią oceną, z listopada 2017, widać pewne postępy, choć zdecydowana większość punktów programu pozostaje wciąż niezrealizowana. – Wiem, że odbiorcy oczekują jasnego sygnału: jest źle albo dobrze. Odpowiedź jest złożona. Sprawa wygląda jednak tak, że nie wiemy czy podejmowane działania nie są zasłoną dymną lub działaniami PR. Najbliższe kilka miesięcy to zweryfikuje – mówi Andrzej Guła, lider PAS i podkreśla, że po 15 miesiącach zrealizowano jeden z 15 punktów programu „Czyste powietrze”. Zamieszczamy skrótową ocenę najważniejszych punktów programu „Czyste powietrze”.

Obecna władza niespecjalnie lubi energię ze źródeł odnawialnych. Najmniejszą sympatią cieszą się producenci energii wiatrowej i z biomasy. Znajduje to odzwierciedlenie we wskaźnikach. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2016 wynika, że – w stosunku do 2015 r. – nastąpił w Polsce ubytek energii odnawialnej w bilansie energetycznym o 1 punkt procentowy. Warto zwrócić uwagę, że jesteśmy jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym zamiast wzrostu nastąpił spadek energii z OZE. Zdaniem specjalistów mniejszy udział procentowy zielonej energii był spowodowany m.in. preferowaniem przez obecny rząd energii węglowej, bardziej zanieczyszczającej środowisko. Ministerstwo Energii zaprzecza, twierdząc, że dba o rozwój zarówno energii konwencjonalnej, jak i odnawialnej. Nie ulega jednak wątpliwości, że spadek OZE w miksie energetycznym utrudni osiągnięcie unijnych norm. Nad przyszłością OZE w Polsce zastanawiamy się w artykule „Co dalej z energią odnawialną?”.

Huragan w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. wyrządził bezprecedensowe w 93-letniej historii Lasów Państwowych szkody. Uszkodzonych zostało niemal 80 tys. ha lasu (obszar półtora razy większy od powierzchni Warszawy), z czego połowa została zniszczona zupełnie i musi być odnowiona w całości. W ubiegłym roku z terenów po klęsce udało się pozyskać i sprzedać ok. 2,6 mln m3 drewna. Pracowało tam ponad 248 zakładów usług leśnych dysponujących 283 harwesterami, 311 forwarderami i 520 zestawami do zrywki. Jak wygląda sytuacja na wiosnę 2018 roku? Piszemy o tym w artykule „Leśnicy porządkują obszary poklęskowe”.

Różnorodność biologiczna w miastach to temat coraz częściej wzbudzający społeczne zainteresowanie. Mieszkańcy doceniają obecność roślin i zwierząt w mieście i popierają różne formy ochrony przyrody. O tym jak chronić różnorodność biologiczną w miastach rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w ramach realizacji projektu „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” finansowanego z LIFE+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozmawiano o wyzwaniach i doświadczeniach zarówno z Warszawy, jak i innych miast Polski. Zamieszczamy relację z tej konferencji.

Zapraszamy Państwa do lektury całego numeru „Środowiska”.

 
Wróć do poprzedniej strony

 

anim-675x250pop 

1 

 

FOKI