ODPADY i ŚRODOWISKO 2(110)/2018

Odpady i Środowisko 2018 2 PRINT

Unia Europejska musi stać się liderem w dziedzinie wdrażania reguł gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), tak jak jest dzisiaj w dziedzinie polityki klimatycznej. Skorzystają nie tylko środowisko naturalne i unijni obywatele, ale także – w dłuższej perspektywie – sam biznes. Trzeba jednak w tym celu dobrze wykorzystać powstającą unijną legislację. Takie wnioski płyną z debaty eksperckiej „Nowe Europejskie Cele Recyklingu” zorganizowanej przez EURACTIV.pl oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Debata była okazją do poznania aktualnego stanu przygotowań do wdrażania GOZ zarówno na poziomie UE, jak i Polski. Zamieszczamy obszerną relację z tych obrad.

Gospodarce o obiegu zamkniętym poświęcamy wiele miejsca w bieżącym numerze „Odpadów i Środowiska”. Temu tematowi była poświęcona również konferencja w PAP, podczas której skupiono się na praktycznych rozwiązaniach dla biznesu w ramach GOZ. Według najnowszego raportu Instytutu Innowacyjna Gospodarka „W kierunku gospodarki cyrkularnej – rekomendacje rozwoju i implementacji praktycznych rozwiązań dla biznesu”, od 2004 roku ilość odpadów w Unii Europejskiej zmniejszyła się o 2,1%, podczas gdy w Polsce wzrosła o 30,3%. Pokazuje to, jak bardzo nieefektywnie korzystamy z naszych zasobów. Wzrost ekonomiczno-społeczny zawdzięczamy w dużej mierze zwiększonemu zużyciu surowców, a nie ich efektywniejszemu wykorzystaniu. W raporcie znalazły się praktyczne rozwiązania dla biznesu, które mają wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym w Polsce.

Jak co roku blisko 100 osób, przedstawicieli branży, wzięło udział w 13. już konferencji z cyklu „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”. Obrady nie były tak burzliwe jak jeszcze kilka lat temu, kiedy to dyskutowano nad nowelizacją ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, ale tym razem również dochodziło do ostrej wymiany zdań i poglądów, co stało się już tradycją tych konferencji. W tym roku większość prezentacji miała charakter bardziej szkoleniowy niż problemowy, może dlatego, że wdrażane są nowe przepisy, a dodatkowo środowisko przygotowuje się do adaptowania unijnego pakietu dyrektyw dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym i związanej z tym rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Zamieszczamy relację z tej konferencji.

Polskie składowiska i wysypiska tyją od nadmiaru śmieci. Jedna iskierka wystarczy, by wzniecić pożar. Te zdarzają się regularnie, najczęściej w weekendy, nocną porą. Są groźne, niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, pociągają za sobą szkody w środowisku i ogromne koszty. Stały się zmorą ostatnich lat, mniej więcej odkąd gminy zaczęły wymagać, by przetwarzano śmieci. Przyczyn pożarów może być wiele. Ale to, że zdarzają się coraz częściej to nie przypadek. Powód jest aż nadto widoczny. To sposób na szybkie pozbycie się śmieci i wizja generowania zysków. Statystyki wskazują, że w latach 2011–2015 doszło do 526 pożarów składowisk odpadów i wysypisk śmieci (dane Biura Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP). Piszemy o pożarach na polskich składowiskach odpadów.

Zapraszamy Państwa do lektury całego numeru „Odpadów i Środowiska”.

 
Wróć do poprzedniej strony

startup lekki

Green Alley Award 2018

Europejska Platforma Recyklingu (ERP) wspiera konkurs dotyczący gospodarki

o obiegu zamkniętym

Konkurs The Green Alley Award skierowany jest do startupów zainteresowanych tematyką gospodarki o obiegu zamkniętym! Pomysły można przesyłać do 1 lipca 2018 roku.

V edycja konkursu wystartowała 10 kwietnia 2018 roku. Green Alley Award jest pierwszym europejskim konkursem nagradzającym i promującym cyfrowe rozwiązania gospodarki obiegu zamkniętego, innowacje w recyklingu oraz wszystkie pomysły zmniejszające ilość powstających odpadów.

Zgłoszenia zawierające krótką prezentację działania muszą zostać nadesłane do 1 lipca 2018 roku.

W czasie październikowego finału w Berlinie sześć wyłonionych startupów weźmie udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów zajmujących się gospodarką obiegu zamkniętego. Finaliści będą mieli również możliwość przedstawienia swoich pomysłów szerokiej rzeszy firm z europejskiego sektora gospodarki obiegu zamkniętego i sektora startupów. W tym roku zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 25 000 euro w gotówce, a wszyscy finaliści będą brali udział w rywalizacji o nową nagrodę, Seedmatch Crowd Award oraz otrzymają szansę na utworzenie kampanii crowdfundingowej.

– Jesteśmy zadowoleni, że Green Alley Award ma już piątą edycję – powiedział Jan Patrick Schulz, dyrektor generalny Grupy Landbell. Macierzysta firma ERP jest jednym z czołowych dostawców profesjonalnych usług i doradztwa w zakresie zgodności z przepisami prawa dotyczącymi ochrony środowiska oraz chemikaliów. – W ostatnich latach, mieliśmy do czynienia z wieloma ekscytującymi i innowacyjnymi pomysłami, które pokazują, jak stopniowo wprowadzamy gospodarkę obiegu zamkniętego w Europie.

Celem Green Alley Award jest poznanie się pionierów w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego i umożliwienie im pracy nad swoim modelem biznesu, oraz do przedstawienie ich potencjalnym klientom.

– Chcemy dostarczyć startupom platformę do promowania pomysłów oraz do pomocy przy ich rozwijaniu – mówi Schulz. – Finaliści otrzymują możliwość rozwoju dzięki intensywnej wymianie pomysłów w trakcie warsztatów z naszymi ekspertami.

Jeżeli twoja firma szuka sposobu stworzenia zrównoważonego środowiska bez odpadów – weź udział w naszym konkursie. Więcej informacji: https://goo.gl/8DpwMk

 

anim-675x250pop 

1 

 

 logo 3 MALE

Klub Publicystów Ochrony Środowska EKOS zaprosił wszystkich dziennikarzy do udziału w konkursie "Dziennikarze dla klimatu". Główna nagroda wynosi 20.000,- zł.

Dokładne informacje można uzyskać na stronie konkursu:  www.dziennikarzedlaklimatu.pl.