ŚRODOWISKO 4(544)/2018

ŚRODOWISKO 4(544)/2018

SRODOWISKO 2018 04 okładka

Technologia ma być dla ludzi, a nie dla biznesu czy samorządowców. Ma sprzyjać mieszkańcom. Inteligentne miasto ma poprawić komfort życia obywateli. Jest wiele scenariuszy jak dojść do tego, żeby mieć miasto, w którym mieszkańcy mieszkają z przyjemnością, w którym nie tylko chcą pozostać i rozwijać biznes, ale do którego chętnie wracają. Smart City Forum to największy kongres poświęcony funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. W tym roku jego 7. edycja odbywała się pod hasłem „Odkryj miasto na nowo”. Do Warszawy przyjechali prezydenci polskich miast, zagraniczni eksperci, przedstawiciele administracji publicznej oraz biznesu – ponad 600 uczestników. Zamieszczamy relację z obrad kongresu.

Mamy niespełna dwa lata na dostosowanie się do unijnych norm w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Czasu na to, żeby w ogólnym bilansie energetycznym OZE stanowiły 20% jest z każdym miesiącem coraz mniej. Jednak władze zamiast ułatwiać wprowadzanie proekologicznych rozwiązań piętrzą trudności.
Sporą przeszkodę dla samorządów, realizujących projekty związane z „zieloną energią” stanowi ubiegłoroczna interpretacja Ministerstwa Finansów dotycząca naliczania podatku VAT od przekazywanych dotacji unijnych na instalacje OZE (m.in. na fotowoltaikę). W wyniku niejasnych przepisów i związanych z tym wątpliwości samorządowców, wiele realizowanych inwestycji stanęło w miejscu. Poświęcamy temu tematowi więcej miejsca.

Polska energetyka i gospodarka stoją przed ogromnymi wyzwaniami i koniecznością wdrożenia nowych restrykcyjnych norm w zakresie redukcji emisji. Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej od 2009 roku promuje morską energetykę wiatrową, jako przykład technologii wytwarzania energii zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – z poszanowaniem uwarunkowań społecznych i środowiskowych, z korzyścią dla gospodarki. Otwierając czwartą już konferencję „Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej” Maciej Stryjecki, prezes Fundacji podkreślał, że w najbliższych latach w Polsce będą duże niedobory zainstalowanej mocy w naszym systemie energetycznym. Zamieszczamy relację z tej konferencji.

Lasy chronią mieszkających w ich pobliżu ludzi przed skrajnościami – niosą ulgę podczas upałów, zmniejszają prędkość wiatru i regulują wilgotność powietrza. Chronią przed hałasem, jednym z najbardziej dotkliwych zagrożeń cywilizacyjnych, są też rezerwuarem bioróżnorodności. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony 28 listopada 2012 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzony był pod hasłem „Lasy i zrównoważone miasta”. Dlatego też na konferencję prasową z tej okazji przybyli wszyscy gospodarze lasów rosnących na terenie Warszawy lub ją otaczających. A Warszawa ma się czym pochwalić – w jej bliskim sąsiedztwie znajduje się Kampinoski Park Narodowy (KPN). Otaczają ją lasy czterech podwarszawskich nadleśnictw (Chojnów, Celestynów, Jabłonna i Drewnica) tworzących wraz z Lasami Miejskimi – Warszawa – Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Warszawskie”.

Zapraszamy Państwa do lektury całego numeru „Środowiska”.

 
Wróć do poprzedniej strony

 

anim-675x250pop 

1 

 

FOKI