Odpady i Środowisko 1 (109)/2018

Odpady i Srodowisko 2018 1

Tegoroczne Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO poświęcone było krajowym i unijnym rozwiązaniom na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Zastanawiano się nad tym, jak przeprowadzić transpozycję pakietu 6 dyrektyw odpadowych do prawa polskiego i jak powinna wyglądać współpraca administracji publicznej z przedsiębiorcami, aby udało się sprawnie wdrożyć ten pakiet. Konferencję otworzył Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Podkreślał, że przejście od gospodarki linearnej do gospodarki o obiegu zamkniętym to w tej chwili największe wyzwanie dla gospodarki odpadami. Zamieszczamy relację z tej konferencji.

Omawiamy też międzynarodową konferencję poświęconą selektywnej zbiórce, segregacji i recyklingowi odpadów już po raz 9. zorganizowaną przez firmę Abrys. Podczas tej konferencji europoseł Andrzej Grzyb przedstawił wstępnie uzgodnione przez Parlament Europejski cele recyklingu. Poseł do Parlamentu Europejskiego mówił również o pracach nad ujednoliceniem, w skali Unii, definicji odpadów komunalnych, która na pewno będzie obejmowała nie tylko odpady z gospodarstw domowych. Planowane jest ponadto wprowadzenie jednej metody kalkulacji tych odpadów. Punktem pomiarowym będzie w tym przypadku wkład do ostatecznego recyklingu. Odpady mają zostać wyseparowane w miejscu ich powstania, po zakończeniu procesu sortowania. Powoli będzie następowało także wycofywanie z mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie mogą być już oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Zostały one objęte symboliczną opłatą (tzw. opłatą recyklingową), która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą. Bardzo łatwo można jej uniknąć, wybierając torbę wielokrotnego użytku. Obowiązek ograniczenia tzw. foliówek wynika z przepisów Unii Europejskiej. Dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowało odpowiednie przepisy dotyczące opłaty recyklingowej (opłata za torebkę foliową wydawaną przy kasie). Zgodnie z ustawą opłata ta będzie mogła wynosić maksymalnie 1 zł. W rozporządzeniu Ministra Środowiska do ustawy ustalono jednak, że będzie to 20 groszy. Bezpłatne pozostaną natomiast bardzo lekkie torby na zakupy (o grubości poniżej 15 mikrometrów), tzw. zrywki służące np. do pakowania żywości luzem (np. mięso, owoce, warzywa). Cytujemy odpowiedzi Ministerstwa Środowiska na najczęściej zadawane pytania związane z rozporządzeniem.

Gospodarka obiegu zamkniętego, zrównoważony rozwój i rozbudowa najbardziej zaawansowanych metod recyklingu – to podstawowe trendy w zarządzaniu branżą odpadów w tym roku. Jak w tym systemie sytuują się spalarnie śmieci te oddane do eksploatacji i przyszłe? Piszemy na ten temat w artykule „Spalanie śmieci było, jest i będzie”.

Zapraszamy Państwa do lektury całego numeru „Odpadów i Środowiska”.

 
Wróć do poprzedniej strony

 

anim-675x250pop 

1 

 

FOKI