O nas

Dziennikarska Agencja Wydawnicza Maxpress powstała w 1993 roku. W tym samym roku rozpoczęła wydawanie dwutygodnika “Środowisko”, kilka lat później kwartalnika “Prawo i Środowisko” i dwumiesięcznika “Odpady i Środowisko”.

Założyciele D.A.W. Maxpress i wydawcy pism – Jacek Zyśk (absolwent Politechniki Warszawskiej) i Paweł Wójcik (absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego) są dziennikarzami z długoletnią praktyką, a rozpoczynali swoją dziennikarską pracę zawodową w Tygodniku “Politechnik” w latach 80. Obaj wydawcy odznaczeni są złotymi (wcześniej srebrnymi) medalami “Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej” oraz nagrodami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Za zasługi w popularyzowaniu na łamach prasy problematyki dotyczącej systemu finansowania ochrony środowiska”.

Medale takie posiada również znaczna część zespołu dziennikarzy. Członkowie zespołu za swoją pracę na rzecz ochrony środowiska otrzymali również odznaczenia państwowe, prestiżowe nagrody i wyróżnienia w konkursie SDP za publikacje w kategorii “Ochrona środowiska” (Ewa Sieniarska i Kazimierz Netka), I nagrodę w konkursie dla dziennikarzy o nagrodę Prezesa Banku Ochrony Środowiska S.A. (Aldona Zyśk).
W 2003 roku red. Paweł Wójcik i red. Jacek Zyśk uhonorowani zostali przez Ministra Środowiska Dyplomami Uznania wraz z listem gratulacyjnym “Za wieloletnie, aktywne zaangażowanie w propagowanie idei ochrony środowiska”. W 2004 roku red. Jacek Zyśk otrzymał wyróżnienie Ministra Środowiska za propagowanie tematyki związanej z ochroną środowiska.
Red. Paweł Wójcik został w 1997 roku, roku laureatem Nagrody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa za propagowanie problematyki ekologicznej na łamach prasy.

W 1998 roku red. Paweł Wójcik ukończył „Advanced Proffesional Workshop an Environmental Reporting” – „Zaawansowane warsztaty reportażu ekologicznego” zorganizowane przez międzynarodową organizację ICFJ (International Center For Journalists – Międzynarodowe Centrum Dziennikarskie) z Waszyngtonu. Warsztaty zakończone zostały uzyskaniem certyfikatu. W 2004 roku red. Paweł Wójcik uzyskał certyfikat ukończenia seminarium „Ochrona środowiska w Unii Europejskiej – konsekwencje wprowadzonych zmian dla przedsiębiorstw”. Ponadto red. Paweł Wójcik jest wiceprezesem Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Red. Jacek Zyśk ukończył w 1996 roku kurs dla dziennikarzy ochrony środowiska organizowany przez Uniwersytet w Kalmarze (Szwecja) uwieńczony uzyskaniem certyfikatu FOJO (Institute for Further Education of Journalists). W 2003 roku red. Jacek Zyśk uzyskał certyfikat Izby Przemysłowej w Lipsku (Niemcy) poświadczający udział w kursie poświęconym gospodarce odpadami opakowaniowymi – „Der Grune Punkt”. Red. Jacek Zyśk jest wiceprezesem Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 


AAA 

--------------------------------------------

Zygmunt Chajzer i Dyrektor Generalny ERP Polska Mikołaj Jozefowicz fot. Bee Music

TAJEMNICE RECYKLINGU 
 
Tajemnice Recyklingu - pod taką nazwą startuje prowadzony przez Zygmunta Chajzera, ekologiczno - edukacyjny wideoblog, którego pomysłodawcą jest Europejska Platforma Recyclingu. Premiera pierwszego odcinka to jedno z ważniejszych wydarzeń we wrześniu, miesiącu kiedy w całej Polsce rozpoczyna się nowy, ekologiczny rok szkolny.
Od 2017 roku Europejska Platforma Recyclingu (ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.) realizuje projekt ERP.TV. Na samym początku reporterami Młodej Telewizji Edukacyjnej były dzieci (m.in ze Szkoły Podstawowej nr 279 w Warszawie). Uczniowie nawiązując do formuły znanej z kultowych programów telewizyjnych takich jak „5-10-15”, czy „Teleranek” występowali w roli dziennikarzy. Rozmawiali z ekspertami i gwiazdami, a także odwiedzali ciekawe miejsca takie jak Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Środowiska, Komenda Główna Policji, Centrum Nauki Kopernik, czy Lotnisko Chopina.
- Dzieci uczestniczące w projekcie i widzowie kanału ERP.TV mieli okazję  dowiedzieć  się,  jak ze starych komputerów uzyskać  złoto, co zrobić  ze zużytymi bateriami, opakowaniami oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, czym są samochody na baterie, co zrobić z popsutymi lampkami choinkowymi.  Jak się okazało, materiały wideo znalazły wielu wielbicieli wśród nauczycieli przyrody, którzy dzięki nim poprowadzili interaktywne „eko lekcje” w szkołach w całej Polsce. Zainspirowało nas to, aby pójść o krok dalej i stworzyć wideoblog „Tajemnice Recyklingu”, który ujawni ciekawostki świata recyklingu i w sposób ekspercki przedstawi problematykę, którą zajmujemy się na co dzień. -  mówi dr Mikołaj E. Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE  i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Narratorem cyklu „Tajemnice Recyklingu” został znany dziennikarz, dawniej związany z audycją „Lato z Radiem”, dzisiaj z Radiem Pogoda, prowadzący wiele programów telewizyjnych i uczestnik jesiennej edycji „Ameryka Express” - Zygmunt Chajzer. To idealny przykład doświadczonego dziennikarza, ciekawego świata, a jednocześnie świadomego rodzica, który od najmłodszych lat wpajał swojemu synowi - Filipowi Chajzerowi postępowanie w zgodzie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że dzisiaj ojciec i syn, bardzo chętnie angażują się w akcje proekologiczne. 
Zygmunt Chajzer będzie głównym bohaterem spotkania prasowego, które odbędzie się 19 września w ekologicznym Hotelu SixtySix przy ul. Nowy Świat 66 w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się nie tylko premiera wideobloga z prezentacją pierwszego odcinka „Tajemnic Recyklingu”. Aby uczcić ekologiczne rozpoczęcie roku szkolnego gwiazdy wraz z dziennikarzami zaangażują się w trzy EKO aktywności: segregację odpadów, przygotowanie eko-stylizacji oraz eko-toreb pod okiem projektantek - Anny Kubisz i Bożeny Bernad. Skosztują również prawdziwie ekologicznych soków od Eko Sok Bar, a całość wydarzenia będzie miała multimedialne wsparcie w aplikacjach na runvido.com i image4you.eu . Chcemy pokazać, że tego dnia nie ma podziałów, a dziennikarze, niezależnie od wybranego medium w którym pracują, jednoczą się w słusznej sprawie i mówią otwarcie jak dbają o środowisko naturalne. Mamy nadzieję, że w ten sposób zarówno opiniotwórczy dziennikarze, jak i gwiazdy przyczynią się do zgłębiania tajemnic oraz propagowania idei recyklingu.
 
---------------------------------------------------------------

------------------------------------------------

startup lekki

Green Alley Award 2018

Europejska Platforma Recyklingu (ERP) wspiera konkurs dotyczący gospodarki

o obiegu zamkniętym

Konkurs The Green Alley Award skierowany jest do startupów zainteresowanych tematyką gospodarki o obiegu zamkniętym! Pomysły można przesyłać do 1 lipca 2018 roku.

V edycja konkursu wystartowała 10 kwietnia 2018 roku. Green Alley Award jest pierwszym europejskim konkursem nagradzającym i promującym cyfrowe rozwiązania gospodarki obiegu zamkniętego, innowacje w recyklingu oraz wszystkie pomysły zmniejszające ilość powstających odpadów.

Zgłoszenia zawierające krótką prezentację działania muszą zostać nadesłane do 1 lipca 2018 roku.

W czasie październikowego finału w Berlinie sześć wyłonionych startupów weźmie udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów zajmujących się gospodarką obiegu zamkniętego. Finaliści będą mieli również możliwość przedstawienia swoich pomysłów szerokiej rzeszy firm z europejskiego sektora gospodarki obiegu zamkniętego i sektora startupów. W tym roku zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 25 000 euro w gotówce, a wszyscy finaliści będą brali udział w rywalizacji o nową nagrodę, Seedmatch Crowd Award oraz otrzymają szansę na utworzenie kampanii crowdfundingowej.

– Jesteśmy zadowoleni, że Green Alley Award ma już piątą edycję – powiedział Jan Patrick Schulz, dyrektor generalny Grupy Landbell. Macierzysta firma ERP jest jednym z czołowych dostawców profesjonalnych usług i doradztwa w zakresie zgodności z przepisami prawa dotyczącymi ochrony środowiska oraz chemikaliów. – W ostatnich latach, mieliśmy do czynienia z wieloma ekscytującymi i innowacyjnymi pomysłami, które pokazują, jak stopniowo wprowadzamy gospodarkę obiegu zamkniętego w Europie.

Celem Green Alley Award jest poznanie się pionierów w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego i umożliwienie im pracy nad swoim modelem biznesu, oraz do przedstawienie ich potencjalnym klientom.

– Chcemy dostarczyć startupom platformę do promowania pomysłów oraz do pomocy przy ich rozwijaniu – mówi Schulz. – Finaliści otrzymują możliwość rozwoju dzięki intensywnej wymianie pomysłów w trakcie warsztatów z naszymi ekspertami.

Jeżeli twoja firma szuka sposobu stworzenia zrównoważonego środowiska bez odpadów – weź udział w naszym konkursie. Więcej informacji: https://goo.gl/8DpwMk

 

anim-675x250pop 

1 

 

 logo 3 MALE

Klub Publicystów Ochrony Środowska EKOS zaprosił wszystkich dziennikarzy do udziału w konkursie "Dziennikarze dla klimatu". Główna nagroda wynosi 20.000,- zł.

Dokładne informacje można uzyskać na stronie konkursu:  www.dziennikarzedlaklimatu.pl.