5 stycznia Prezydent RP skierował do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie. Akt ten ma na celu wdrożenie niezbędnych i niekontrowersyjnych przepisów w zakresie nasiennictwa. Prezydent oczekuje, że kwestie dotyczące organizmów modyfikowanych zostaną uregulowane w odrębnej ustawie.
W sierpniu 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski zawetował nowelizację ustawy o nasiennictwie. Zapowiedział jednocześnie, że złoży projekt zmian w tym zakresie, w kształcie pozbawionym kontrowersyjnych zmian, dokonanych na etapie prac parlamentarnych, będących jedną z przyczyn weta. Zaznaczył, że w projekcie nie będzie poruszana kwestia GMO. 
Proponowana ustawa ma na celu szybkie wdrożenie niezbędnych, oczekiwanych i niebudzących kontrowersji przepisów prawnych w zakresie nasiennictwa. Projekt ma regulować rejestrację odmian oraz wytwarzanie, ocenę i kontrolę materiału siewnego odmian gatunków roślin uprawnych oraz obrót materiałem siewnym. 
Według prezydenta kwestia organizmów modyfikowanych (w tym również kwestia materiału siewnego genetycznie zmodyfikowanego) powinna zostać kompleksowo uregulowana w odrębnej, całościowej ustawie o GMO. Prezydent podkreśla, że zmiany prawa w tak ważnym i wrażliwym obszarze jak inżynieria genetyczna powinny odbywać się po wcześniejszym przeprowadzeniu szeroko zakrojonej debaty publicznej oraz konsultacji społecznych. Debata poprzedzająca taką ustawę pozwoliłaby społeczeństwu na zapoznanie się z pełną paletą argumentów.

W Genewie odbyło się zakończenie Międzynarodowego Roku Lasów. Polscy leśnicy zaprezentowali tam działania, jakie podejmowali w tym wyjątkowym roku. Prezentacje dokonań polskich leśników odbyły się w historycznej sali Pałacu Narodów, przy pomniku Paderewskiego. Rozdawali oni uczestnikom uroczystości publikacje dotyczące polskich lasów i naszej przyrody, a także ręcznie wykonane pamiątki zrobione z naturalnych surowców. – Naturalne drewniane elementy wystawy i żywe rośliny z Polski ociepliły podniosłą atmosferę panującą w Pałacu Narodów – mówili uczestnicy ceremonii.
Podziękowania na ręce Janusza Zaleskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, złożyła ambasador USA w Genewie Betty E. King. Później przemówienia wygłosili m.in. Andrey Vasilyew, członek Komisji ds. Ekonomii przy ONZ oraz Mita Sen, przedstawicielka Forum Leśnego ONZ. Na zakończenie uczestnicy ceremonii udekorowali Drzewo Narodów Zjednoczonych. Polscy leśnicy zawiesili na nim bombkę z logo LP i laleczkę kurpiowską.

Uniwersytet Łódzki znalazł się w pierwszej setce najbardziej ekologicznych uczelni na świecie w rankingu GreenMetric. Czołowe miejsca zajęły uczelnie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jak poinformował PAP rzecznik UŁ Tomasz Boruszczak, w ogłoszonym właśnie światowym ekologicznym rankingu uczelni wyższych, organizowanym przez Uniwersytet Indonezji, Uniwersytet Łódzki zajął 91. miejsce na 178 sklasyfikowanych uczelni. 
Łódzka uczelnia uzyskała w ocenie organizatorów 5279 punktów. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Uniwersytet w Nottingham (Wielka Brytania). W pierwszej 10. znalazło się w sumie sześć uczelni amerykańskich, dwie z Wysp Brytyjskich i po jednej z Irlandii i Szwecji. 
Polskę reprezentuje w rankingu jeszcze Politechnika Krakowska, która uplasowała się na 171. miejscu. 
Uniwersytet Łódzki był oceniany po raz pierwszy. Pod uwagę brano kryteria zarówno naukowe, jak i dydaktyczne, dotyczące działań uczelni związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. 
Według Tomasza Boruszczaka zwracano uwagę m.in. na liczbę kierunków studiów związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, fundusze na badania, publikacje, wydarzenia naukowe. Oceniano też liczbę organizacji studenckich. 
– Wysoko punktowane były bezpośrednie działania uczelni mające na celu ochronę środowiska, tj. oszczędność energii, wody, zmniejszenie zużycia papieru i tworzyw sztucznych, zagospodarowanie odpadów, powierzchnia zabudowy i terenów zielonych – dodał rzecznik UŁ.

 
Wróć do poprzedniej strony

 

anim-675x250pop 

1 

 

 logo 3 MALE

Klub Publicystów Ochrony Środowska EKOS zaprosił wszystkich dziennikarzy do udziału w konkursie "Dziennikarze dla klimatu". Główna nagroda wynosi 20.000,- zł.

Dokładne informacje można uzyskać na stronie konkursu:  www.dziennikarzedlaklimatu.pl.